Hidraulikus Bontókalapácsok
OKADA bontókalapácsok
Előnyök a pneumatikus kalapácsokkal szemben:
- A vezérgépként használt kotrók nagyobb kihasználtsága.
- Csökken az emberi munkaerő, nő a teljesítmény.
- Kompresszor kiküszöbölése.
- A munkateljesítménye többszöröse a pneumatikushoz képest.
- Nincs szükség hosszú levegőszállító tömlőkre.
- Jobban kihasználható: a hidraulikus kotró.
- A tüzelőanyag felhasználás kedvezőbb a kompresszoréhoz képest.
- A kompresszorok költöztetése nem okoz többé időveszteséget.
- Az akár 30-40-szer nagyobb ütőerő mellett kisebb zajhatás, és balesetveszély.
Felhasználási területek:
- Beton útalapok, vasbeton, épületszerkezetek, épületalapok bontása.
- Építkezéseknél, útépítésnél kőzet kitermelése, megbontása.
- Oszlopok, cölöpök bekalapálása.
- Méreten felüli kőtömbök tömbök alakítása.
- Árok, épület, útalap tömörítése.
Különböző technikai megoldások léteznek, más-más előnyökkel és hátrányokkal. A hidraulikus bontókalapácsok közös vonása, hogy a verőkos (tüskeágy) kiinduló helyzetbe emelését a munkagép hidraulikus tápegysége által előállított olajnyomás végzi. Az ütési fázisban a verőkos lefelé gyorsítását a nehézségi erő mellett végezheti rugó-egység, pneumatikus rugó, nyomás alatti folyadék, illetve ritka kivitelnél mechanikus erő. Ettől függően megkülönböztetnek: hidromechanikus, hidropneumatikus és tisztán hidraulikus üzemű kalapácsokat.
A dugattyú vagy verőkos megfelelő mozgásviszonyainak biztosítására és a hidraulikus rendszer nyomás-impulzusainak felvételére a kalapács hidraulikus rendszeréhez minden esetben hidraulikus nyomástároló is tartozik. A verőkos alternáló mozgását vagy különálló vezértolattyú, vagy vele egybeépített vezérlő elem végzi. Ennek megfelelően megkülönböztetnek külső és belső vezérlésű kalapácsokat.

A legelterjedtebb gyártók az Atlas-Copco, és az Ingersoll-Rand. A munkagép gémjéhez csapokon keresztül csatlakozó fémházban egy egyben kivehető a teljes kalapácstartó, amiben helyet foglal a csap biztosítású bontótüske. Szétszereléskor kivehető a kalapácsházban alternáló mozgást végző verődugattyú, és a nitrogéntöltetet tartalmazó patron, ami a dugattyú felett helyezkedik el. A dugattyú a munkagép hidraulikus rendszerének nyomására összenyomja a nitrogénpatront, majd hirtelen visszatágulva nagy sebességgel a szerszám felé löki a verődugattyút.
A kalapács működése:
Alaphelyzetben a verődugattyú az alsó holtpontban helyezkedik el, a tüske lazán mozog. A dugattyúfej alsó munkafelületére ható nagynyomású olaj megemeli a verődugattyút, amely mindaddig felfelé mozog, amíg felső helyzetben nem zárja a kiömlő rést.
- A nagynyomású olaj a dugattyúfejben összenyomja az energia tárolót (tartályban lévő nitrogén gázt).
- A kiömlő szelep nyit és az energia-átalakítóban elraktározott energia felszabadul, amely nagy erővel lefelé löki a verődugattyút, ami a tüskére üt.
Néhány típusnál nem csak a tárolt energia végzi a munkát, hanem a felső holtpontnál a vezérlőszelep az olajnyomást a dugattyú felé irányítja az olajat, ezzel is növelve az ütőerőt.
Működési rajz
Cserélhető szerszámbetétek:
A bontókalapácsok különböző szerszámokkal üzemelhetnek. A legelterjedtebb a kúpos végű bontótüske, amely általános bontási feladatokra alkalmazható. Anyagba szorulás ellen, néhány gyártó a tüske hegyes vége előtt a szárat vastagabb kialakítással készíti, ha a hegy áttör, a kívánt felületen a véknyabb szár már nem szorul be. A bontási munkák elengedhetetlen tartozékai a különböző pofaszélességű lapos végű szerszámok, velük kőzetforgácsolási és vágási feladatok is elvégezhetők. Az ütőhatással működő gépek, ritkán alkalmazott, de tipikus munkaeszköze a tompa végű törőszerszám, mely elsősorban nagyszilárdságú, rideg anyagok aprítására szolgál. A szerszámok technológiai rendeltetésének megfelelően különböző szárhosszúsággal készülnek. A kalapács üzemmódjából következik, hogy megfelelő kiképzésű szerszámmal ellátva alkalmas tömörítési és verési feladatok ellátására is. A munkaszerelék általában kopásálló ötvözött acélból (mangán-és wolfram ötvözetek) vagy ritkábban keményfém betétes kivitelben készülnek. A szerszámok cseréjét egy biztosító csappal ellátott rögzítő tüske kiszerelésével kezdjük. Az új szerszám beszerelése előtt a kötelező perselyvizsgálatot, tisztítást és zsírozást el kell végezni. a tüskét a rögzítő csap tartja a helyén, amit biztosítunk egy cső stifttel vagy csappal. Munka közben gyakori zsírozásra van szükség a száraz súrlódás elkerülése érdekében, mert az berágódáshoz, repedezéshez, majd töréshez vezet.
Tüske típusok
Az ideálisan használható kalapács kiválasztása minden munkagép és kalapácsgyártónál egyedileg történik. Ismerni kell a munkagép súlyát, hogy ne legyen alulméretezett a kalapács, de az sem jó, ha a gém végállásában a rakodógép kibillen az egyensúlyi pontjából. Fontos paraméter a hidraulikaolaj nyomása és percenként szállított mennyisége. Ha kicsi az olajszállítás, az ütőérték nem megfelelő, vagy el sem indul a dugattyú, nagy értékek esetén, azonnali károsodás is lehetséges. Az olajrendszer magas hőmérséklete károsíthatja a tömítéseket, ami áteresztéshez, ütőerő csökkenéshez vezethet. Az energiatároló, tartály meghibásodása esetén az olaj elfolyhat, a gáz elszivárog. Cserével javítható, de pontos nyomásérték beállítása SZÜKSÉGES!
Aktualitások
Akciós kanálkörmök
Akciósan vásárolhat tartós, kanálkörmöt rakodókhoz, kotrókhoz. JCB, CATERPILLAR, KOMATSU, NEW HOLLAND, CASE, FIAT-KOBELCO Körömcsavarok, ekecsavarok, anyák, vágóélekhez, dózerekhez.
500HB keménységű vágóélek még ma!
A legjobb minőségű 1 és 2 élű vágóélek.
500HB keménységgel, méretre vágva, igény esetén fúrva és süllyesztve.
Minden géptípusra egyedi gyártással.
Okada 1500 AKCIÓ!!!
Japán 1024Kg-os hidraulikus bontókalapács 2 év garanciával. kedvezményes áron a készlet erejéig
Alumínium rámpák 11t-ig
Kiváló minőségű alumínium rámpák akciós áron CE. minősítéssel, a készlet erejéig.